Zwalczanie pluskiew może być bardzo efektywne, ale kluczowe jest dokładne przygotowanie mieszkania do procesu dezynsekcji, który najlepiej przeprowadzać dwuetapowo. Oto jak przygotować swoje mieszkanie, by zwiększyć efektywność zabiegów.

Pluskwy to owady szczególnie odporne na eksterminację ze względu na ich odporność na substancje owadobójcze i umiejętność ukrywania się w wąskich szczelinach. Z tego powodu skuteczna metoda walki z nimi to stosowanie preparatów o działaniu kontaktowym, najczęściej aplikowanych przez zamgławianie ULV lub opryskiwanie. Standardowo dezynsekcję wykonujemy w sypialniach, pokojach, przedpokojach, a w razie potrzeby także w łazience i kuchni.

Podczas trwającego około godziny zabiegu, w mieszkaniu może być obecny tylko nasz technik w specjalistycznym kombinezonie i masce. Aby przygotować mieszkanie do odpluskwiania, zalecamy wykonanie następujących kroków:

 1. Zabezpiecz urządzenia elektryczne folią, kocem, prześcieradłem lub wynieś je z pomieszczenia. Użyj taśmy klejącej, by folia nie została zdmuchnięta przez zamgławiacz.
 2. Demontuj elementy łóżek, kanap, wersalek, by uzyskać dostęp do miejsc ukrycia pluskiew.
 3. Odsuń meble od ścian o około 30 cm, także w przedpokoju, aby umożliwić aplikację środka owadobójczego.
 4. Dokładnie odkurz i umyj podłogi, a po odkurzaniu wyrzuć worek z odkurzacza.
 5. Schowaj żywność oraz przybory kuchenne i toaletowe, zabezpieczając je taśmą.
 6. Zsuń zasłony i firanki lub ściągnij je do prania.
 7. Opróżnij komory na pościel i wypierz poszewki, koce, prześcieradła w wysokiej temperaturze.
 8. Wypierz legowiska zwierząt i schowaj je do worków. Zabezpiecz akcesoria dla zwierząt.
 9. Zwiń dywan, ale pozostaw w pomieszczeniu.
 10. Odzież wierzchnią i obuwie z przedpokoju włóż do szaf.
 11. Schowaj bibeloty i inne drobne przedmioty.
 12. Ułóż obrazy i fotografie na meblach, unikając kładzenia ich na podłodze.
 13. Zabawki dla dzieci i zwierząt wynieś z mieszkania lub spakuj do worków.

Jeśli pluskiew jest więcej, zalecamy rozszerzone działania. Zawsze przeprowadzamy dokładne oględziny przed zabiegiem, aby określić wielkość kolonii. W takich przypadkach dezynsekcja obejmuje również kuchnię i łazienkę, a dodatkowo zalecamy odkręcenie listew przypodłogowych i gniazdek elektrycznych. Również ubrania z szaf i półek należy wyprowadzić, wypierz je lub oddaj do czyszczenia.

Po zabiegu:

Po około godzinie od zabiegu wróć do mieszkania, otwórz wszystkie okna i po dwóch godzinach intensywnego wietrzenia możesz wrócić do domu z domownikami i zwierzętami. Dokładnie umyj kuchenne blaty i inne powierzchnie mające kontakt z żywnością. Staraj się nie myć podłóg w pobliżu ścian i mebli, aby nie usunąć preparatu. Przez około trzy tygodnie po zabiegu unikaj remontowania pomieszczeń. Wszelkie akcesoria kuchenne, przybory toaletowe oraz zabawki, które miały kontakt z insektycydem, umyj dokładnie wodą z detergentem. Pamiętaj, że odpluskwianie należy powtórzyć po 2-3 tygodniach, by zapewnić pełną skuteczność.